Geomembranlar

Geomembran Nedir ?

'Membran' kelimesi İngilizce 'membrane' den gelmektedir. 'Membrane' ise 'zar', 'zar yapı' anlamına gelir. 'Geo' ise jeolojik anlam taşımakla birlikte, 'geomembran' (veya jeomembran) dendiğinde kısaca jeolojik amaçla kullanılan zar yapılar, yani genellikle toprak altında kullanılan ve son derece ince olan sentetik su yalıtım örtüleri anlaşılmaktadır. Geomembran kullanımı toprak altı ile sınırlı kalmayıp, özelliklerine göre çatılarda, göletlerde, havuzlarda ve benzeri uygulamalarda son tabaka olarak da kullanılabilir.


ECB Geomembran Nedir ?

ECB Geomembran, ECB granüllerinden üretilen bir sentetik su yalıtım örtüsüdür. ECB granülü - içine hiçbir katkı katılmadan - doğrudan ekstrüzyon hattından geçirilerek ECB Geomembran üretilir.

ECB Geomembran üretiminde malzemenin kendi yüksek mekanik performansından dolayı donatı gerekmemektedir. Ancak çatılarda çıplak bırakılacak malzeme tiplerinde, malzemenin ondülasyon yapmasını engellemek ve boyut stabilitesini korumak için cam elyaf donatı kullanılır. Cam elyaf da esnek bir donatı olduğundan malzemenin kopmada uzama ve yırtılma uzaması değerlerini etkilemez, malzeme ile uyum sağlar ve yük altında beraber uzayabilir.

Üzerine beton, şap, ısı yalıtım plakası vb. uygulanacak olan ECB Geomembran üzerine, üretim sırasında sinyal tabakası lamine edilir. Sinyal tabakası gümüş gri renkte olup, malzeme yüzeyinde saha şartlarında oluşabilecek herhangi bir zedelenme olduğunda kolayca sıyrılabilecek incelikte ve görsel test amaçlıdır.

ECB Geomembran OC-Plan® markası altında üretilmektedir.


FPO Geomembran Nedir ?

FPO Geomembran, FPO granüllerinden üretilen bir sentetik su yalıtım örtüsüdür. FPO granülü - içine hiçbir katkı katılmadan - doğrudan ekstrüzyon hattından geçirilerek FPO Geomembran üretilir.

FPO Geomembran üretiminde, iki homojen FPO tabakası arasında cam elyaf donatı kullanılır. Kullanılan donatının amacı - FPO Geomembran genellikle son tabaka olarak kullanıldığından - malzeme üzerindeki oluşabilecek ondülasyonu minimize etmektedir. Cam elyaf (polyester kökenli donatıların aksine) esnek bir donatı olduğundan, malzemenin kopmada uzama ve yırtılma uzaması değerlerini etkilemez , malzeme ile uyum sağlar ve yük altında beraber uzayabilir.

FPO Geomembran Polyfin® markası altında üretilmektedir.