Sentetik Fiberler

ADFIL, fiber ürünlerinin inovasyonu ve geliştirilmesi ile ilgili 30 yılı aşkın tecrübesini; beton teknolojisi, tasarım, kalite yönetimi, lojistik ve sağlık konularındaki bilgi birikimi ile birleştirmiştir. Malzemelerin üretimi ve dağıtımında son teknoloji ekipman ve makineler kullanılmakta olup, firma yapı endüstrisine global bir malzeme sağlayıcıdır. Durus® marka makro sentetik fiber donatılar, beton ile ilgili çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere ekstrüde edilmiş, kabartılmış ve istenen ölçüde kesilip hazırlanmış, PP esaslı ve mono filaman ürünlerdir.

İç Mekan Betonarme Döşemeleri, Dış Mekan Sertleştirilmiş Zemin uygulamaları, Prekast Betonarme Elemanları, Tarımsal Alanlar, Kıyı ve Liman Betonarme Uygulamaları, Püskürtme Beton (Shotcrete) Uygulamaları ( Tüneller ve Madenler ) ve Hazır Beton Karışımları genel kullanım alanlarıdır.

Durus® Fiber yapısı itibarıyla beton içindeki bağ oluşumunu arttırır ve betonun performansını yükseltir. Bu makro sentetik fiber, geleneksel çelik donatının ve çelik fiberin yerine kullanım için özel olarak geliştirilmiştir ki daha yüksek performansı ve daha düşük maliyeti dışında sağlık ve güvenlik açısından da daha avantajlıdır.

Çelik fibere göre daha kolay ve güvenli kullanım, inşaat süresinde avantaj, hazır beton mikserlerinde karışım kolaylığı, çelik hasırdaki gibi kesme, sabitleme ve yerleştirme ihtiyacı olmaması, beton pompasında aşınmaya neden olmaması, paslanma ve korozyon problemi olmaması, yüzeyde kirlenme veya lekelenme görülmemesi, 3 boyutlu bir donatı sistemi oluşturması, çelik fibere göre kullanım oranı çok daha düşük olduğundan şantiyede daha küçük depolama alanı ihtiyacı vb çelik fiber kullanımı yerine başlıca tercih edilme sebepleridir.

Genel avantajları ise şöyle sıralanabilir; plastik sünmeyi azaltır, rötre çatlak oluşumunu önler, plastik yerleşimi azaltır, terlemeyi azaltır, darbe dayanımını arttırır, sürtünme dayanımını arttırır, çekme dayanımını arttırır, donma/çözülme dayanımını arttırır, betonun ano alanını arttırır, su ve kimyasal geçirimini azaltır, yangında betonun şarapnel etkisini azaltır, betonun genel dayanımını arttırır ve betonun sünekliliğini geliştirir.

Durus® makro sentetik fiber donatılar 30 - 55 mm arası uzunluklarda üretilmektedirler.